Potpomognuta komunikacija
Kontaktirajte nasPotpomognuta komunikacija (alternativna i augmentativna komunikacija) odnosi se na sustave i metode koji uključuju:
- simbole
- pomagala
- strategije i
- tehnike koje korisnici upotrebljavaju s ciljem poboljšanja komunikacije i s kojima mogu postići najučinkovitiju moguću funkcionalnu, interaktivnu komunikaciju.
Namijenjena je osobama sa složenim komunikacijskim potrebama koje se ne mogu služiti govornim jezikom i/ili imaju teškoće jezičnog razumijevanja uslijed različitih poremećaja i oštećenja (djeca i osobe s motoričkim teškoćama (npr. cerebralna paraliza i sl.), višestrukim teškoćama, intelektualnim teškoćama, komunikacijskim teškoćama i poremećajima iz pervazivnog spektra (autizam), oštećenjima vida, oštećenjima sluha, djeca s neurorazvojnim rizicima, djeca s govornim i jezičnim teškoćama.
Cilj primjene nekog od oblika potpomognute komunikacije je ostvarenje funkcionalne komunikacije, cjelovito sudjelovanje u dobno primjerenim aktivnostima te stjecanje novih znanja i iskustava.
Kod nekih korisnika je ona samo privremeno sredstvo komunikacije, a kod nekih se koristi kao primarno i trajno sredstvo komunikacije.
Asistivna tehnologija odnosi se na široki spektar različitih tehnoloških proizvoda, dio opreme ili sustave koji se koriste kao asistivna, adaptivna i rehabilitacijska pomagala za osobe s razvojnim i drugim teškoćama te pomažu osobama da se izraze, ali i da razumiju jezik i komunikaciju u cijelosti.